Virtuelno Realno Online Poslovno

Virtuelno, Realno ili Online poslovno okruženje

53 Views0 Comments

Lockdown zbog pandemije je pokazao da rad od kuće ima svoj potencijal, ali se ne mogu svi navići da ujutro ne krenu na posao već samo upale računar. Sa druge strane, online sastanci su već uveliko dominantni u odnosu na sastanke u kancelarijama. Ako se izmaknemo i sagledamo poslovne komunikacije u sprezi sa novim tehnologijama samo pet godina unazad, videćemo da je poslovno komnuniciranje od kuće sve zastupljenije. Tehnologija virtuelne (VR) i nadograđene (AR) realnosti nudi nova zanimljiva rešenja koja premošćavaju nedostatak poslovne atmosfere u online poslovnim komunikacijama. Ipak, da li je realno da kompanije pređu sa Teams, Zoom, Google Meet ili neke srodne aplikacije, na VR tehnologiju? Šta to virtuelna stvarnost nudi što ne može preko klasičnih online platformi? Da li je tačno da baš ništa ne može da nadomesti atmosferu sastanka u pravoj kancelariji? Odgovore na ova pitanja će dati vreme pred nama. U međuvremenu, evo nekih parametara za poređenje i razmišljanje na tu temu:

PROSTOR

Kamera koja nas snima obuhvata i prostor iza nas koji može biti reprezentativan, ali često odaje kućnu atmosferu i uglove sobe koji ne pripadaju poslovnom okruženju. U virtuelnoj kancelariji, na primer u aplikaciji Engage, učesnici sede za konferencijskim stolom u sali opremljenoj za prezentovanje. Doduše, prikazani su svojim avatarom i to ima svojih prednosti i mana. Velika prednost virtuelne kancelarije je što se može menjati po potrebi u bilo koji prostor u ponudi, poput Oxfordske biblioteke, katamarana ili čak površine Marsa. Za realni sastanak se morate propisno obući, isto i za online ako palite kameru, ali u virtuelnom okruženju vaš avatar je uvek fit i skockan po meri. Ne postoje izgužvane košulje i prolivena kafa po pantalonama. Ipak, energija prostora ispunjenog ljudima je od velikog značaja u poslovnoj komunikaciji. Tačno je da je u komunikacija sa udaljenih lokacija jedino moguća online ili u VR okruženju, ali realni susret ima ozbiljne prednosti, a najbliže tome je biti zajedno u virtuelnom poslovnom prostoru. (Tri boda za Realnu Realnost, dva za VR i jedan za online).

AUDIO

U RR možete da šapnete kolegi nešto, a da vas ostali ne čuju. Doduše, videće da se došaptavate što nije pristojno. Možete poslati poruku, ali ni to nije baš diskretno. U OL komunikaciji možete poslati poruku drugom učesniku izvan aplikacije tako da niko ne vidi. U VR aplikaciji ne možete poslati poruku, bar za sada, i sve što kažete svi čuju kao da su pored vas. Doduše, u završnoj fazi je razvoj Spacial Audio tehnologije koja dozvoljava da ono što je dalje u virtuelnom prostoru bude tiše, tako da dvoje kolega u dnu stola mogu jedan drugom da šapnu nešto a da to ne stigne do drugih. (Tri boda za OL, dva za RR i jedan za VR).

TEHNOLOGIJA ZA PREZENTOVANJE

U RR možete prikazati prezentaciju na ekranu i/ili crtati po tabli. U VR-u možete da crtate po whiteboard-u, doduše samo čiča glišu dok se ne naviknete, ali preko online platformni to ne radite jer je ekran mali. Ono što se najčešće koristi u online komunikaciji  je deljenje ekrana, što u RR nije moguće. U OL okruženju možete da delite ekran ali ne možete da ustanete i prezentujete dok na ekranu prikazujete prezentaciju. U VR-u možete i jedno i drugo, i to mnogo bolje tehnički pokriveno jer pored velikog erana na zidu sale svaki učesnik ima manji ispred sebe na kome prati prezentaciju ako sedi dalje od ekrana. (Tri boda za VR, dva za RR i jedan za OL).

FEEDBACK

Važno je da pratimo da li su nas čuli ili su im misli “odlutale”. U RR pratimo izraze lica slušalaca i procenjujemo da li im je jasno to što prezentujemo. Ono što avatarima nedostaje je mimika lica i nemogućnost primanja povratnih informacija koji vam kažu da li imate njihovu pažnju ili ne. Noviji VR headseti imaju i unutrašnje kamere koje snimaju mimiku lica i prenose na avatare u realnom vremenu, ali to je samo simulacija, daleko od prave primene. Za sada, vidljivije je i na manjem ekranu u OL, a avatari su nekako “ispali iz video igre” više nego poslovne reprezentacije naših pojava. U Online komunikaciji je vidljiva facijalna ekspresija, ali su, ako imamo više učesnika, ti skrinovi mali i mimika nije toliko uočljiva kao u RR prezentovanju. (Tri boda za RR, dva za OL i jedan za VR, uz napomenu da VR tehnologija u tom smeru napreduje krupnim koracima.)

UBEDLJIVOST U NASTUPU

Ukoliko vam je važno da vas kolege čuju i prihvate to što imate da im kažete, ključno je da budete ubedljivi. Najlakše je kad ste samouvereni i kad pucate od samopouzdanja, ali to kod većine ljudi nije slučaj. Istraživanja su pokazala da kroz avatare lakše komuniciramo. To nije novo saznanje, još u doba renesanse bili su popularni balovi pod maskama. Kad imate masku koja sakriva vaše lice, subjektivni osečaj je da ta maska sakriva vašu ličnost i često vas upravo to oslobađa u komunikaciji. Upotreba avatara u digitalnom komuniciranju je tu teoriju dokazala. Čest je slučajh da smušeni i uplašeni od javnog nastupa, prezenteri ispolje veće samopouzdanje, razdraganost i komunikativnost nego u realnom životu. (Tri boda za VR, dva za OL i jedan za RR).

ZAKLJUČAK

Kratka analiza pokazuje da je sastanak u kancelariji i dalje najbolja opcija za dogovore, ali su nijanse u pitanju. Doduše važne nijanse. (Bodovi: RR 11, VR 10 OL 9) Takođe, nije uzeta u obzir pristupačnost, što daje najveću prednost Online komuniciranju. VR tehnologija je i dalje daleko od široke primene. Doduše, to se menja iz godine u godinu. Stručnjaci predviđaju da će do kraja 2030. Godine, u svakoj kući biti bar po jedan VR headset, kao što je danas televizor, i da će za određene poslove biti obavezan za sastanke. Zašto biste klijentu prikazivali crteže kad možete da mu pokažete sve kao da mu je proizvod kod kuće na stolu. BMW je već lansirao VR app koji omogućava korisnicima da iz svoje kuće vide kako novi model izgleda i spolja i iznutra, pa čak i da upale i čuju motor. U poslovnoj primeni, VR uzima sve više maha i sva veći je broj aplikacija. Klizimo ka bezkontaktnom društvu kao u Spilbergovom filmu Ready Player One.

Samo je pitanje – Da li ste spremni?

sr_RSSR